Nordic walking kiedy pierwsze efekty?

Nordic walking kiedy pierwsze efekty?
Nordic walking kiedy pierwsze efekty?

Nordic walking to doskonałe ćwiczenie zarówno dla ciała, jak i umysłu. Poprawia samopoczucie i redukuje stres. Spala również więcej kalorii niż zwykły spacer. Ćwiczenie to celuje również w twoje tricepsy i skrzydła bingo, a także wzmacnia i definiuje twoje ramiona. Poprawia także Twoją równowagę i wzorzec chodu.

Poprawia równowagę, siłę mięśni kończyn dolnych, osłabienie i depresję

Nordic walking to ćwiczenie funkcjonalne, które poprawia siłę mięśni kończyn dolnych i równowagę. Jest również pomocne w zmniejszaniu objawów depresji i lęku. W badaniu wzięło udział 36 uczestników, którzy ukończyli 36 sesji treningowych, z których każda trwała 60 minut. Każda sesja treningowa prowadzona była przez fizjoterapeutę, który został przeszkolony w technice Nordic Walking, zgodnie z zaleceniami International Nordic Walking Federation. Przed rozpoczęciem treningu uczestnicy wykonywali rozgrzewkę, która obejmowała rozciąganie i ćwiczenia oddechowe. Przyjęli również długość kija, która pasowała do ich fizjonomii i została obliczona za pomocą formuły INWA.

Kilka badań wykazało, że nordic walking może opóźnić kruchość u starszych dorosłych z niską masą kostną i może poprawić ich sprawność fizyczną. Nordic walking wydaje się poprawiać siłę mięśni kończyn dolnych i równowagę u osób wątłych i może być atrakcyjną alternatywą dla innych form ćwiczeń.

Spala więcej kalorii niż zwykły spacer

Jeśli szukasz sposobu na utratę wagi, nordic walking to świetny wybór. W przeciwieństwie do konwencjonalnego chodzenia, ćwiczenie to polega na użyciu kijków, które rozkładają Twój ciężar na tułów i ramiona. Pomaga to w skuteczniejszym i szybszym odchudzaniu. Ponadto, nordic walking poprawia ogólny stan zdrowia poprzez zmniejszenie obciążenia kolan i bioder. Poprawia również ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Według badań przeprowadzonych w Szwajcarii, nordic walking spala więcej kalorii niż zwykły spacer. Ćwiczenie wymaga 90 procent twoich mięśni w porównaniu do tylko 70 procent podczas zwykłego chodzenia. Poprawia również Twoją równowagę i ogólną siłę.

Celuje w tricepsy, skrzydła bingo oraz wzmacnia i definiuje Twoje ramiona

Nordic walking to doskonała forma ćwiczeń dla Twoich górnych partii ramion. Ten trening celuje w Twoje bicepsy i tricepsy, które są dwiema głównymi grupami mięśniowymi w górnej części ramienia. Poprzez pracę tych mięśni, będziesz tonować swoje ramiona i budować swoją klatkę piersiową i ramiona.

Inne świetne ćwiczenie na wzmocnienie bicepsów to krzesło tricep dip. To ćwiczenie wymaga, abyś zgiął kolana, utrzymując pięty płasko na podłodze. Pracuje ono na mięśniach trójgłowych bardziej niż standardowe ćwiczenia typu push-up i jest również świetnym sposobem na pracę ramion. Wariacją tego ćwiczenia jest curl-to-shoulder press, który również celuje w triceps.

Poprawia stabilność postawy i wzór chodu

Badacze odkryli, że nordic walking poprawia stabilność postawy i wzór chodu. Należy jednak pamiętać, że aktywność ta ma ograniczenia, które mogą ograniczyć jej korzyści dla niektórych osób. Na przykład, może nie być wystarczająco wymagająca fizycznie, aby wzmocnić mięśnie rozciągające plecy. Jednak poprzednie badania wykazały, że ta forma ćwiczeń może być przydatna dla osób, które cierpią na ból w dolnej części pleców.

W tym badaniu uczestnicy brali udział w 12-tygodniowym programie treningowym, który obejmował ćwiczenia ukierunkowane na stabilność postawy i wzór chodu. Jednak badanie nie oceniało wpływu nordic walking na sprawność aerobową uczestników lub elastyczność. Na wyniki mogły wpłynąć również różnice w charakterystyce wyjściowej uczestników. Niektórzy uczestnicy byli słabi i prowadzili siedzący tryb życia, podczas gdy inni byli aktywni fizycznie.

Poprawia zdrowie psychiczne

Nordic Walking jest nisko oddziałującym ćwiczeniem na świeżym powietrzu, które może poprawić zdrowie psychiczne i samopoczucie. Badania pokazują, że Nordic Walking zmniejsza poczucie samotności. Niewymagający charakter spacerów i fakt, że ludzie chodzą w umiarkowanym tempie, zachęcają do rozmów i interakcji społecznych. Niektórzy uczestnicy nawet kontynuują rozmowy poza zajęciami w kawiarniach lub na mediach społecznościowych. Według Eddiego Brocklesby z Silverfit, ludzie często chodzą na zajęcia nordic walking dla koleżeństwa.

Nordic walking to także świetny sposób na poprawę sprawności sercowo-płucnej. Chociaż zwiększa tętno o 10 do 15 procent wyższe niż normalne chodzenie, ćwiczenie jest mniej obciążające, ponieważ rozprowadza ładunek po ciele, zamiast ograniczać się do jednej grupy mięśni. Dzięki temu uczestnicy mogą ćwiczyć przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach nordic walking jest równie skuteczny jak psychoterapia i leki przeciwdepresyjne.

Możesz również polubić…