Nordic walking ile chodzić żeby schudnąć?

Nordic walking ile chodzić żeby schudnąć?
Nordic walking ile chodzić żeby schudnąć?

Nordic walking to skuteczny sposób na spalanie kalorii. Jego korzyści obejmują zmniejszony wpływ na stawy, zwiększone spalanie kalorii i redukcję stresu. Możesz wykonywać to ćwiczenie przez 150 do 300 minut tygodniowo w zależności od Twojego harmonogramu. Możesz nawet podzielić swój czas ćwiczeń na krótkie sesje, jeśli jesteś zajęty.

Mniejszy wpływ na stawy

Nordic walking używa kijków, zamiast butów, dzięki czemu wpływ jest mniejszy na stawy. Kijki są też regulowane do wzrostu chodzącego. Kije chwyta się rękami pod kątem i nigdy nie wypycha się ich przed ciało. Ramiona również odchylają się do tyłu podczas chodzenia, podobnie jak sięga się po nie, aby uścisnąć dłoń.

Nordic walking ma wiele korzyści zdrowotnych. Nie tylko wzmacnia górną część ciała, ale także zmniejsza stres na kolana i biodra. Ponadto może spalić do 20 procent więcej kalorii niż inne ćwiczenia. Letty Kurucz lubiła aktywność fizyczną, ale pięć lat temu artretyzm zaczął szybko wkradać się do jej kolan. Z trudem wstawała z krzesła. Próbowała pływania, ćwiczeń w stylu obwodowym i nordic walking.

Nordic walking okazał się również skuteczny w odchudzaniu. Ponieważ używa specjalistycznych kijków, pomaga zwiększyć prędkość i skierować mięśnie górnej części ciała. Może być również świetną alternatywą dla tradycyjnych ćwiczeń cardio, w tym biegania. A ponieważ wykorzystuje mniej uderzającą technikę niż tradycyjne chodzenie, nordic walking może pomóc złagodzić ból stawów, który może być problematyczny dla wielu osób.

Zwiększone spalanie kalorii

Nordic walking to forma ćwiczeń o wysokiej intensywności, która ma wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Nie tylko nordic walking pomaga poprawić równowagę i siłę, ale może również poprawić zdrowie sercowo-naczyniowe. Jako bonus, nordic walking nie powoduje typowych bólów, które towarzyszą spacerom. Spalisz również więcej kalorii podczas nordic walking niż gdybyś po prostu chodził na bieżni lub uprawiał jogging.

Podstawowy ruch nordic walking jest podobny do zwykłego chodzenia, ale polega na używaniu kijków do napędzania się do przodu. Kije są umieszczone w połowie drogi między przednią i tylną stopą, a podczas chodzenia trzymasz je symetrycznie. Podczas chodzenia należy mieć rozluźnione ramiona i pochylić się lekko do przodu. Robiąc krok, powinieneś również przetaczać stopę od pięty do piłki z każdym krokiem.

Nordic walking jest doskonałym ćwiczeniem sercowo-naczyniowym, ponieważ pracuje wszystkie główne grupy mięśni w ciele. Zwiększa tętno i zwiększa prędkość chodzenia, co pozwoli spalić więcej kalorii. Naukowcy z Cooper Institute zauważyli, że nordic walking zwiększa spalanie kalorii o około 20 procent w porównaniu z normalnym chodzeniem. W rezultacie, nordic walking jest doskonałą opcją dla utraty wagi.

Poprawa zdrowia sercowo-naczyniowego

Według ostatnich badań, ludzie, którzy ćwiczą na maszynie do nordic walking, mają poprawione zdrowie sercowo-naczyniowe. Ćwiczenie jest bardziej uciążliwe niż tradycyjny spacer, co oznacza, że poprawia kondycję sercowo-oddechową. Niektórzy pacjenci z chorobami serca nie radzą sobie z ćwiczeniami o wysokiej intensywności, ale nordic walking może zapewnić trening o wysokiej intensywności bez uszkodzenia serca.

W badaniu wzięło udział 130 pacjentów z chorobami serca, którzy uczestniczyli w 12-tygodniowym programie ćwiczeń. Uczestnicy wykonywali nordic walking, umiarkowany do energicznego trening ciągły oraz 45-minutowy trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT). Pacjenci ukończyli dwa sześciominutowe testy chodzenia, aby zmierzyć ich funkcjonalną zdolność.

Badacze z University of Ottawa Heart Institute stwierdzili, że nordic walking poprawił zdrowie serca bardziej niż inne rodzaje ćwiczeń. Wyniki były spójne zarówno w krótko-, jak i długoterminowych efektach nordic walking. Badanie wykazało również, że nordic walking poprawił wydolność funkcjonalną pacjentów z chorobą wieńcową. Należy jednak zauważyć, że niewiele badań bezpośrednio porównywało efekty nordic walking z innymi formami ćwiczeń sercowo-naczyniowych.

Redukcja stresu

Nordic walking to wspaniały sposób na rozładowanie stresu i poprawę zdrowia. Sprzyja pozytywnemu nastrojowi, uwalnia napięcie i pomaga budować poczucie własnej wartości. Zbliża również ludzi, sprzyjając powstawaniu więzi społecznych i wzajemnemu wsparciu. Nordic walking to świetny sposób na uwolnienie stresu i wejście w świat przyrody.

Według najnowszych badań, nordic walking może poprawić Twoje zdrowie. Ludzie, którzy mają historię choroby wieńcowej lub innych problemów sercowo-naczyniowych, mogą skorzystać z tej aktywności. W badaniu stwierdzono również, że nordic walking zwiększył wydolność funkcjonalną u pacjentów z chorobami serca. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga również osobom, które mają trudności z regularnym ćwiczeniem.

Nordic walking wymaga zielonego światła, kijków do chodzenia i sprzętu bezpieczeństwa. Jest to sport progresywny, a przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze należy się rozgrzać. Należy również nosić wygodne ubranie, które pozwoli Ci na wymachiwanie ramionami podczas chodzenia. Należy również upewnić się, że pijesz dużo wody.

Możesz również polubić…