Nordic walking zalety?

Nordic walking zalety?
Nordic walking zalety?

Nordic walking to forma chodzenia, która ma wiele korzyści. Oprócz tego, że jest nisko-impaktowy, może poprawić zdrowie sercowo-naczyniowe i zmniejszyć poziom stresu. Niska forma ćwiczeń działa również na tonację i wzmocnienie mięśni. W kilku badaniach powiązano nordic walking z redukcją masy tłuszczowej, obniżeniem „złego” cholesterolu LDL i obwodu talii. Wykazano również, że poprawia wytrzymałość, siłę mięśni i elastyczność oraz poprawia ogólną jakość życia.

Niski wpływ

Nordic walking jest formą ćwiczeń o niskim wpływie, która może pomóc w poprawie zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wiąże się z pompowaniem większej ilości krwi przez serce i zwiększonym wykorzystaniem układu sercowo-oddechowego niż zwykły spacer, a mimo to nie zwiększa poziomu odczuwanego wysiłku. Badania sugerują również, że nordic walking może poprawić zdolności wysiłkowe i zwiększyć pobór tlenu.

Inną wielką zaletą nordic walking jest to, że może pomóc Ci schudnąć. Nordic walking obejmuje ćwiczenia o niskim wpływie, więc jest odpowiedni dla każdego w każdym wieku. Podczas spaceru pamiętaj o zachowaniu dobrej postawy. Pomoże Ci to chodzić dłużej, szybciej i wyżej. Aby czerpać pełne korzyści z nordic walking, spróbuj ćwiczyć go w obszarze z odpowiednim oświetleniem.

Niewielki wpływ nordic walking sprawia, że jest to doskonały wybór ćwiczeń dla osób z nadwagą. Badania wykazały, że osoby z nadwagą, które zaangażowały się w tę metodę ćwiczeń, straciły wagę szybciej niż te, które tego nie robiły. Chociaż nordic walking nie zwiększa tętna, nordic walking może poprawić poziom sprawności fizycznej poprzez dodanie aktywności dolnej części ciała, co może pomóc w bólu pleców.

Ćwiczenia całego ciała

Nordic walking jest ćwiczeniem całego ciała, które wykorzystuje kijki nordicowe do utrzymania równowagi podczas chodzenia. Nordic walking jest dobrym ćwiczeniem dla osób mających problemy ze stawami, ponieważ wymaga powtarzalnych ruchów rąk i nóg. Łatwo jest się nauczyć, jak to robić – można znaleźć zajęcia wprowadzające w domu kultury lub grupę spacerową, która spotyka się co tydzień. Prawidłowa technika pomaga uzyskać jak najwięcej z nordic walking, więc naucz się podstaw.

Nordic walking to ćwiczenie całego ciała, które obejmuje zaangażowanie mięśni w ramionach, barkach, klatce piersiowej i rdzeniu. Tradycyjne ćwiczenia związane z chodzeniem nie angażują tych mięśni, więc nordic walking pomaga zachować siłę w tych obszarach. Ten rodzaj siły jest ważny w miarę starzenia się, ponieważ jest wymagany do takich czynności jak wypychanie się z krzesła lub noszenie ciężkich zakupów spożywczych.

Nordic walking to doskonałe ćwiczenie dla wszystkich części ciała, a korzyści z niego płynących jest wiele. Jest również łatwy na stawy, co sprawia, że jest odpowiedni dla każdego w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności. Pierwotnie nordic walking był letnim reżimem treningowym dla narciarzy biegowych, ale dziś jest to świetny trening całego ciała dla wszystkich grup wiekowych.

Poprawia zdrowie sercowo-naczyniowe

Nordic walking jest rodzajem ćwiczeń, które są korzystne dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Metoda ta polega na szybkim chodzeniu z pomocą kijków do chodzenia. Naukowcy stwierdzili, że ta forma ćwiczeń ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Uczestnicy badania, którzy stosowali nordic walking, mieli wyższe wyniki wydolności funkcjonalnej niż ci, którzy stosowali inne formy ćwiczeń, w tym umiarkowany do energicznego treningu ciągłego (HIIT).

Ten rodzaj ćwiczeń jest szczególnie dobry dla pacjentów o obniżonej kondycji, którzy nie są w stanie tolerować ćwiczeń o wysokiej intensywności. Wykazano, że ćwiczenia te znacznie poprawiają stan zdrowia pacjentów z chorobą wieńcową. Naukowcy zalecają nordic walking osobom zdekondycjonowanym, które mogą nie mieć wystarczająco dużo energii, aby wykonywać ćwiczenia o wysokiej intensywności.

Według badania, nordic walking poprawił zdrowie serca bardziej niż inne formy ćwiczeń. Znacząco obniżył ciśnienie krwi i podniósł poziom HDL, poprawił wydolność funkcjonalną i zmniejszył objawy depresji wśród uczestników.

Redukuje stres

Nordic walking może pomóc zmniejszyć stres. Naukowcy wykazali, że ma on znaczące korzyści dla zdrowia sercowo-naczyniowego. W jednym z ostatnich badań naukowcy stwierdzili, że nordic walking znacząco zmniejszył ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Ponadto ćwiczenie to poprawia wydolność funkcjonalną, która jest miarą ogólnego stanu zdrowia. W badaniu, osoby uczestniczące w nordic walking poprawiły swoją wydolność funkcjonalną o 19%. To było w porównaniu z osobami, które wykonywały umiarkowany do energicznego trening ciągły i HIIT. Badacze stwierdzili również, że nordic walking pomógł ludziom z szerokim zakresem warunków zdrowotnych.

W badaniu stwierdzono również, że nordic walking poprawił jakość snu i zmniejszył depresję. Uczestnicy doświadczyli również znaczących zmian w ich masie mięśni szkieletowych, procentowej zawartości tłuszczu w organizmie i podstawowej przemianie materii. Uczestnicy poprawili się na wszystkich tych środkach, a badanie wykazało również znaczące różnice w obu grupach po ośmiu tygodniach. Nie jest jednak jasne, czy sam nordic walking ma pozytywny wpływ na zaburzenia snu i depresję.

Możesz również polubić…